Ana Sayfa / Blog / Volkswagen krizi diğer markalara yayılıyor

Volkswagen krizi diğer markalara yayılıyor

Volkswagen-plant-Wolfsburg Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in (VW) Avrupa piyasasındaki 800 bin aracının daha egzoz gazı emisyonlarında usulsüzlükler olabileceği açıklamasının ardından şirketin hisseleri hızla değer kaybetti.Volkswagen sözcüsü BBC’ye yaptığı açıklamada Volkswagen’in Audi, Skoda, Seat gibi markalarının da dizel emisyonlarındaki sorundan etkilenmiş olabileceğini söyledi.Şirket bunun maliyetinin 2 milyar euro civarında olabileceğini belirtti. Sözcü emisyon standartlarını karşıladığının belgelendiği küçük motor hacimli araçlarda da sorunun yaşandığını ve bazı benzinli modellerin de bundan etkilenmiş olabileceğini belirtti. Frankfurt borsasında seans öncesi işlemlerde şirket hisseleri yüzde 5,6 oranında düştü. Volkswagen hisseleri Eylül ayından bu yana üçte bir oranında değer yitirdi. Yönetim usulsüzlüklerin kasıtlı olmadığını söylerken, hangi modellerin sorundan etkilendiğini açıklamadı. Otomobil devi “araçların güvenliğinin hiçbir şekilde etkilenmediğini” ekledi.

CEO Matthias Mueller ise yaptığı açıklamada “Hiç bir şey ve hiç kimse için durmayacağız. Bu acılı bir süreç. Bizim için önemli tek şey gerçektir” diye konuştu.

Volkswagen skandalı Eylül ayında ABD’deki denetçilerin dizel araçlara egzoz emisyon oranlarını düşük gösteren bir yazılım eklendiğini ortaya çıkarmalarının ardından patlak vermişti.

Kaynak BBC

İlginizi Çekebilir

86. Cenevre Motor Show açıldı

1905 yılından bu yana düzenlenen Cenevre otomobil fuarı bu yıl 86. kez kapılarını açtı. Tüm

%d blogcu bunu beğendi: